SILVER & METAL / Silver / Nysilver 5591304
nr 559 1304
Lenght: ()
2 delar, varav 1 skål, tidigt 1900-tal, med glasinsats, samt sockerskål med lock och hänklar
Condition: nagg, slitage
100
SEK 400
Monday December 22 2008
at 19:18:35
100 kr
150 kr
300 kr
400 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.